Financiering voor Nederlands-Braziliaanse consortia in Cerrado-onderzoek
De biodiversiteit in de Braziliaanse Cerrado, een gigantische savanne in het centrum van Brazilië, staat onder druk door toenemende ontbossing voor landbouwproductie. Deze uitdaging vraagt om scenario’s en praktijkgerichte oplossingen die de landbouwproductie in de Cerrado waarborgen, de biodiversiteit beschermen en bevorderen en klimaatverandering matigen. Vier consortia ontvangen financiering vanuit de Nationale Wetenschapsagenda van NWO en de Braziliaanse onderzoeksfinancier CNPq voor onderzoek naar deze integrale opgave. Eén van de consortia die financiering ontvangen staat onder leiding van dr. Judith Verstegen, geo-informatie-onderzoeker bij het departement Sociale Geografie en Planologie. “Eén van de sterke punten van ons departement is dat we het hele spectrum van kwalitatieve tot kwantitatieve onderzoekers in ons departement hebben. Dit hebben we samen als speerpunt ingezet voor deze call door methoden te gebruiken van sociale cartografie tot ruimtelijke optimalisatie.”
Duurzaam landgebruik in Matopiba
Verstegens project “Frontiers of Matopiba Landscapes” onderzoekt hoe landbouwproductie en biodiversiteitsbescherming in de Braziliaanse regio Matopiba in balans kunnen worden gebracht onder toekomstige klimaat- en sociaaleconomische condities. Er is veel onderzoek naar het Amazonegebied, maar de Cerrado (Braziliaanse savanne) is onderbelicht. “Terwijl juist daar veel landgebruiksverandering plaatsvindt en dit gebied ook een hoge soortenrijkdom heeft,” legt Verstegen uit. “Het is dus goed dat NWO en CNPq hierop inzetten.”
Trade-offs
In co-creatie met verschillende groepen lokale belanghebbenden (bijv. inheemse bevolkingsgroepen en agrariërs) wordt in kaart gebracht wat productieve landbouw en gezonde biodiversiteit betekenen in de context van hun levensonderhoud. Op basis hiervan, en met behulp van ruimtelijke optimalisatie, identificeert het project landgebruiksconfiguraties die de trade-offs en synergieën tussen landbouwproductie en biodiversiteitsbescherming tonen. De resultaten ondersteunen beargumenteerde besluitvorming voor duurzaam, rechtvaardig en klimaatbestendig landgebruik dat biodiversiteit, voedselzekerheid en lokaal levensonderhoud beschermt. “Iedereen weet dat er trade-offs zijn tussen landbouwproductie en biodiversiteit, maar als je niet weet hoe groot die trade-offs zijn en hoe je landgebruik kunt organiseren opdat die trade-offs minimaal zijn, is er geen basis voor besluitvorming.”
Nationale Wetenschapsagenda
De Nationale Wetenschapsagenda is onderdeel van het NWO en is gericht op het ontwikkelen van kennis, waarbij overheden, onderzoekers, maatschappelijke organisaties en burgers met elkaar samenwerken. Over de overige toegewezen projecten zie ook het NWO-nieuwsbericht NWA-financiering voor Nederlands-Braziliaanse consortia in Cerrado-onderzoek.