Nieuws https://www.uu.nl/ nl Tue, 16 Apr 2024 19:39:46 +0200 Wed, 15 May 2024 23:00:00 +0200 Deadline Call for Papers, Atmospheric Humanities Conference II https://www.uu.nl/nieuws/deadline-call-for-papers-atmospheric-humanities-conference-ii Deadline Call for Papers, Atmospheric Humanities Conference II Small island countries have always been exposed to extreme weather, but the last decades have made it clear that they are also the biggest future victims of climate change. However, islands are also key sites in the history of science. 139018 Wed, 15 May 2024 23:00:00 +0200 Nieuws KHMW Langerhuizen Oeuvreprijs voor Dennis Dieks en Floris Cohen https://www.uu.nl/nieuws/khmw-langerhuizen-oeuvreprijs-voor-dennis-dieks-en-floris-cohen De KHMW Langerhuizen Oeuvreprijs wordt sinds 2020 jaarlijks uitgereikt om een wetenschapper te eren die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de natuurwetenschappen. Dit jaar gaat de prijs naar twee emeriti van de UU: Dennis Dieks en Floris Cohen. 139205 Wed, 27 Mar 2024 16:40:00 +0100 Nieuws Tentoonstelling Trial & Error Award https://www.uu.nl/nieuws/tentoonstelling-trial-error-award Van 18 januari tot 22 februari kunnen alle ontworpen awards voor de Trial & Error Awards bewonderd worden in de hal van de Universiteitsbibliotheek op Drift 27! 136814 Fri, 12 Jan 2024 15:53:00 +0100 Nieuws Waarom Sinterklaas niet dik is en de Kerstman wel https://www.uu.nl/achtergrond/waarom-sinterklaas-niet-dik-is-en-de-kerstman-wel Wetenschapshistoricus Hieke Huistra vertelt over de geschiedenis van internationale decembervieringen, met Sinterklaas en de Kerstman in de hoofdrol. 70869 Fri, 01 Dec 2023 23:00:00 +0100 Nieuws Sanne Vergouwen wint Hanneke Janssen Memorial Prize https://www.uu.nl/nieuws/sanne-vergouwen-wint-hanneke-janssen-memorial-prize Sanne Vergouwen wint wereldwijde Hanneke Janssen Memorial Prize voor beste Masterscriptie in de geschiedenis en/of filosofie van de moderne natuurkunde 133671 Tue, 12 Sep 2023 20:15:00 +0200 Nieuws Nieuwe onderzoeksgroep omtrent filosofie van de sterrenkunde & kosmologie https://www.uu.nl/nieuws/nieuwe-onderzoeksgroep-omtrent-filosofie-van-de-sterrenkunde-kosmologie De Universiteit Utrecht heeft een nieuwe onderzoeksgroep, in filosofie van de sterrenkunde en kosmologie: UPAC 133559 Thu, 07 Sep 2023 20:24:00 +0200 Nieuws Nieuwe muurschildering eert oogheelkundige F.C. Donders https://www.uu.nl/nieuws/nieuwe-muurschildering-eert-oogheelkundige-fc-donders Je moet heel wat aan je oog mankeren, als je Utrechts nieuwste eerbetoon aan oogheelkundige Franciscus Cornelis Donders over het hoofd ziet. De schildering, die vandaag werd onthuld, is de vijfde in de serie Utrechtse muurformules. 132199 Wed, 19 Jul 2023 12:00:00 +0200 Nieuws Paul Ziche is de nieuwe directeur van het Descartes Centre https://www.uu.nl/nieuws/paul-ziche-is-de-nieuwe-directeur-van-het-descartes-centre Per 1 april heeft Paul Ziche het directeurschap van het Descartes Centre voor Wetenschapsgeschiedenis en Wetenschapsfilosofie overgenomen van Bert Theunissen. 130260 Wed, 03 May 2023 15:25:00 +0200 Nieuws Bijdragen gezocht voor Jaarboek Achttiende Eeuw editie 2024 https://www.uu.nl/nieuws/bijdragen-gezocht-voor-jaarboek-achttiende-eeuw-editie-2024 De redactie van het Jaarboek Achttiende eeuw zoekt voor de editie 2024 bijdragen te leveren rond drank en drugs in de betreffende eeuw. 130119 Mon, 01 May 2023 09:55:00 +0200 Nieuws Drank & drugs in de achttiende eeuw https://www.uu.nl/nieuws/drank-drugs-in-de-achttiende-eeuw De redactie van Jaarboek De Achttiende Eeuw is op zoek naar bijdragen over drank en drugs in de 18e eeuw voor het Jaarboek editie 2024. 130059 Tue, 25 Apr 2023 14:09:00 +0200 Nieuws Bijdragen Wetenschapsgeschiedenis en -filosofie aan het observeren van zwarte gaten https://www.uu.nl/nieuws/bijdragen-wetenschapsgeschiedenis-en-filosofie-aan-het-observeren-van-zwarte-gaten Oproep next-generation Event Horizon Telescope (ngEHT) om deel te nemen aan een ongekende bèta-, sociaal- en geesteswetenschappelijke samenwerking rond het observeren van zwarte gaten. 130023 Mon, 24 Apr 2023 15:26:00 +0200 Nieuws ERC Starting Grant voor relatief jong vakgebied https://www.uu.nl/nieuws/erc-starting-grant-voor-relatief-jong-vakgebied Kosmologiefilosoof Niels Martens betwist of het onderscheid tussen materie en ruimte wel zo zwart-wit is. Volgens hem is deze aanname, die ten grondslag ligt aan een groot deel van onder andere de natuurkunde, helemaal niet zo strikt en belemmert zij zelfs de ontwikkeling van het vakgebied. 129135 Fri, 31 Mar 2023 15:33:00 +0200 Nieuws ERC Advanced Grants voor Guido Bacciagaluppi en Rebecca Bryant https://www.uu.nl/nieuws/erc-advanced-grants-voor-guido-bacciagaluppi-en-rebecca-bryant Universitair hoofddocent Guido Bacciagaluppi en hoogleraar Rebecca Bryant ontvangen allebei een ERC Advanced Grant. 129056 Thu, 30 Mar 2023 12:00:00 +0200 Nieuws Call for Papers: Workshop How to take patients’ histories https://www.uu.nl/nieuws/call-for-papers-workshop-how-to-take-patients-histories Tijdens deze workshop willen we onderzoeken en bespreken hoe we de ervaringen van individuele patiënten kunnen veralgemenen tot bredere historische patronen. 128396 Tue, 07 Mar 2023 14:23:00 +0100 Nieuws In het spoor van de Papaver https://www.uu.nl/nieuws/in-het-spoor-van-de-papaver Bloemen laten sporen achter in het verleden. Duik hier in de bijzondere geschiedenis van de Papaver Somniferum, opium en opiaten. 127008 Tue, 24 Jan 2023 11:18:00 +0100 Nieuws Beleef Utrecht met Johanna Westerdijk, de allereerste vrouwelijke hoogleraar van Nederland https://www.uu.nl/nieuws/beleef-utrecht-met-johanna-westerdijk-de-allereerste-vrouwelijke-hoogleraar-van-nederland De eerste vrouwelijke hoogleraar van Utrecht en van Nederland, Johanna Westerdijk, neemt wandelaars mee op een audiotour door de geschiedenis van lerend Utrecht. 123336 Tue, 20 Sep 2022 10:00:00 +0200 Nieuws “De beroemde ‘Salvator Mundi’ is helemaal niet door Leonardo da Vinci geschilderd” https://www.uu.nl/in-de-media/de-beroemde-salvator-mundi-is-helemaal-niet-door-leonardo-da-vinci-geschilderd Salvator Mundi is verkocht voor een recordbedrag en wordt toegeschreven aan Leonardo da Vinci. “Het werk is teleurstellend – het is leerlingenwerk”, zegt professor Kwakkelstein. 115348 Mon, 04 Apr 2022 12:40:00 +0200 Nieuws Hoe muziek kan helpen bij psychisch lijden https://www.uu.nl/in-de-media/hoe-muziek-kan-helpen-bij-psychisch-lijden Susanna Bloem onderzoekt hoe muziek en gesprekken over tijdsbeleving kunnen worden ingezet bij therapie, en vertelt erover bij De Nacht van. 113316 Fri, 28 Jan 2022 13:16:00 +0100 Nieuws Toine Pieters in Kennis van NU Special “Expeditie Lepra” https://www.uu.nl/in-de-media/toine-pieters-in-kennis-van-nu-special-expeditie-lepra Toine Pieters in TV documentaire Kennis van NU Special “Expeditie Lepra”. 99088 Mon, 31 Aug 2020 15:52:00 +0200 Nieuws Nieuw boek over onderzoeksethiek door Jaap Bos https://www.uu.nl/publicatie/nieuw-boek-over-onderzoeksethiek-door-jaap-bos Nieuw boek over onderzoeksethiek, gericht op studenten. 98910 Tue, 25 Aug 2020 11:43:00 +0200 Nieuws