Diploma van een Nederlandse hogeschool
Deze pagina beschrijft het stapsgewijze proces voor het voltooien van je aanmelding voor een masteropleiding aan de Universiteit Utrecht. Lees deze informatie zorgvuldig door voordat je met je aanvraag begint.
Competenties
Dit is een selectieve master. Je kunt worden toegelaten tot het programma Neerlandistiek als je een bachelordiploma hebt van een Nederlandse universiteit (of een buitenlands equivalent daarvan) en beschikt over onderstaande competenties:
- Je bent in staat om onderzoek over vraagstukken rond de Nederlandse taal en cultuur te begrijpen en zelf uit te voeren. Dit blijkt met name uit:
- Cursussen die je in je bacheloropleiding volgde, die je in het algemeen inzicht gaven in theorieën die in onderzoek naar taal, communicatie en cultuur gebruikt worden (minimaal 15 EC op gevorderd BA-niveau).
- Cursussen die je meer specifiek zicht gaven op aspecten van de Nederlandse taal, letterkunde, cultuur, geschiedenis en communicatie (minimaal 15 EC op gevorderd BA-niveau); deelname aan de volgende Utrechtse cursussen (of de volledige opleidingsminor Nederlande identiteit en diversiteit) is bijvoorbeeld een goede manier om je voor te bereiden op deze master: Ned-Taalsysteem en taaldiversiteit; Ned-Visies op Nederlandse identiteit; Ned-Visies op meertaligheid en geletterdheid.
- Onderzoek van enige omvang dat je binnen je bacheloropleiding deed op een van deze terreinen deed, bijvoorbeeld in het kader van een eindwerkstuk of van onderzoeksopdrachten voor colleges.
- Expertise die je opbouwde na je afronden van een bachelor in een werkveld dat bij dit masterprogramma Neerlandistiek aansluit.
- Je bent in staat om onder supervisie kwalitatief of kwantitatief onderzoek op te zetten, uit te voeren, te analyseren en hierover schriftelijk of mondeling te rapporteren. Dit blijkt hetzij uit onderzoek dat je tijdens je vooropleiding deed, hetzij uit werk dat je momenteel al in een (betaalde) baan verricht.
- Je communiceert helder en effectief, afgestemd op de gesprekspartner(s) en de specifieke setting/situatie en bent in staat om adequaat verslag te doen in zowel mondelinge als schriftelijke vorm. Dit blijkt uit voorbeelden van rapporten, onderzoeksnota’s, presentaties die je in je eerdere opleiding of in je baan geproduceerd hebt.
Selectieprocedure
Een toelatingscommissie beslist of je wordt toegelaten tot het programma. Aan de hand van de door jou aangeleverde documenten beoordeelt de commissie of je in staat bent het programma met goed gevolg en binnen de tijd die ervoor staat af te ronden. De commissie weegt daarbij mee:
- Motivatie en talent.
- Niveau van de relevante kennis en van de beheersing van methoden en technieken uit vakgebied.
- Algemeen academisch denk- en werkniveau, zoals dat blijkt uit een voorbeeld van geschreven onderzoek dat je meestuurt (geschreven in een taal naar keuze).
- Beheersing van het Nederlands. Je lees- en luistervaardigheid moet goed zijn, maar je spreek- en schrijfvaardigheid kan van een lager niveau zijn, zeker bij aanvang van de opleiding. Studenten die beter in bijvoorbeeld het Engels presenteren en schrijven, kunnen in een andere taal dan het Nederlands hun cursusopdrachten maken.
Bij een eerdere uitloop van de studieduur of bij een cijfergemiddelde lager dan een 7 beoordeelt de commissie de onderbouwing van de studievertraging en de groeimogelijkheden van de kandidaat.
Een toelatingsgesprek (eventueel per Skype) kan deel uitmaken van de selectieprocedure.
Premastertraject
Voldoe je niet aan de toelatingseisen, dan kom je wellicht in aanmerking voor een premastertraject. Dit wordt bepaald door de toelatingscommissie. Het traject wordt individueel vastgesteld en heeft een maximale omvang van 60 EC. Bij succesvolle afronding van het traject word je alsnog toegelaten tot de master.
Voorbeelden van hbo-diploma's waarmee je voor de premaster van de master Neerlandistiek in aanmerking komt, zijn Journalistiek en Communicatie, of een eerste- of tweedegraads lerarenopleiding Nederlands of Geschiedenis.
Goed om te weten: de combinatie van deze premaster en de master Neerlandistiek biedt niet automatisch toegang tot de eenjarige lerarenopleiding Leraar Voorbereidend Hoger Onderwijs (LVHO). Overweeg je die route te volgen, meld dit dan bij je aanmelding voor de master Neerlandistiek, zodat je premaster daarop kan worden afgestemd.
Ben je een bovengemiddelde hbo-student met een opleiding die inhoudelijk goed aansluit op het masterprogramma? Schrijf je dan in voor deze master en geef een motivatie.
Bachelor-eindwerkstuk
Het premastertraject wordt per persoon op maat gemaakt. In dat traject zit doorgaans ook een bachelor-eindwerkstuk. Voor zo’n eindwerkstuk bestaan een aantal online blended voorbereidende modulen die een goed idee geven van het niveau en de inhoud van het eind van je premaster traject. Meer informatie vind je op https://litlab.nl/blend/onderzoeksstappen/
Kosten
Bekijk de tarieven van een premasterprogramma.
.
Wil je in aanmerking komen voor een premastertraject, dan doorloop je gewoon de aanmeldprocedure, net als studenten die wel aan alle toelatingseisen voldoen. De toelatingscommissie beslist dan of je een premastertraject mag volgen en hoe dit traject eruit ziet. Nadat je bericht hebt ontvangen, kun je je inschrijven voor het premastertraject.
Heb je een hbo-opleiding afgerond en ga je aan een premastertraject beginnen? Dan kun je misschien wel wat ondersteuning gebruiken. Op de pagina Premaster support vind je informatie over de premaster kick-start, die bestaat uit workshops en nuttige tips. Daarnaast biedt de Universiteit Utrecht tal van trainingen aan, zoals Academisch leren, Academic English, Onderzoeksopzet maken en Wetenschappelijk schrijven.
Twijfel je of je toelaatbaar bent?
Neem met vragen over je toelaatbaarheid contact op met ons.
Inschrijving open | 1 oktober |
---|---|
Deadline voor als je ook een scholarship aanvraagt | 1 februari |
Aanmeld deadline met een niet-EU paspoort | 1 april |
Aanmeld deadline met een EU paspoort | 1 juni |
Alle deadlines eindigen om 23.59 uur [CET/CEST] op de genoemde datum. Je moet voor die tijd je OSIRIS-aanvraag volledig indienen, alle vereiste documenten uploaden en de aanvraagkosten betalen (indien van toepassing).
De volgende documenten moeten vóór de deadline worden geüpload:
- Motivatie
- Curriculum vitae
- Een diploma of een afstudeerverklaring
- Nog te behalen onderdelen
- Een scan van je cijferlijst (inclusief cursussen, cijfers en GPA)
Let erop dat dit document een stempel en handtekening van de onderwijsinstelling bevat. - Schrijfvoorbeeld
Ga naar Studielink om je aan te melden. Daarna ontvang je inloggegevens voor OSIRIS Online Application om je documenten te uploaden.
Meer informatie over Studielink vind je hier.
Nadat je je aanmelding bij Studielink hebt ingediend, ontvang je een e-mail met inloggegevens voor OSIRIS Online Application. Hier kun je alle benodigde documenten uploaden, de status van je aanmelding bekijken en de contactgegevens van je referent(en) invullen.
Nadat je alle documenten in OSIRIS hebt geüpload, beoordeelt de Graduate School ze. We streven ernaar je binnen twintig werkdagen op de hoogte te stellen van onze beslissing.