Kan dyslexie bij kinderen niet eerder worden ontdekt?

Maartje de Klerk bij Atlas

Een jong meisje leert lezen en volgt met haar vinger de letters in haar boek © iStockphoto.com/LisaValder
© iStockphoto.com/LisaValder

Bij steeds meer kinderen wordt op de basisschool de diagnose dyslexie gesteld. Dat gebeurt nu bij het leren lezen in groep drie. Zal dit in de toekomst al eerder kunnen? Taalkundige en onderzoeker bij het Babylab Maartje de Klerk vertelt erover bij het NTR-wetenschapsprogramma Atlas.

Taalontwikkeling

In het Babylab van het Institute of Linguistics wordt taalonderzoek gedaan bij baby's. "Juist in dat eerste levensjaar gebeurt er heel veel op het gebied van spraakklankverwerving", zegt De Klerk. "Kinderen worden geboren met een universeel gehoor, wat betekent dat ze alle klanken kunnen onderscheiden. Gedurende het eerste jaar leren ze de klanken die niet in de moedertaal voorkomen af."

Iemand probeert een boek te lezen maar ziet alleen maar vraagtekens © iStockphoto.com/Olga Evtushkova
© iStockphoto.com/Olga Evtushkova

Bij het ontstaan van dyslexie gaat er iets mis in de spraakwaarneming, waarbij de geleerde klanken moeten worden gekoppeld aan een letter. "Wanneer de klank niet goed is opgeslagen in het hoofd, wordt het moeilijker om deze koppeling te maken", legt De Klerk uit, die met haar onderzoek een beter beeld wil vormen van het ontstaan van dyslexie.

Voorspellen

Kinderen waarvan één of beide ouders dyslexie hebben een grotere kans dat ze het ook ontwikkelen. In het Babylab wordt hun taalontwikkeling vergeleken met die van baby's die niet tot deze groep behoren, zodat vroege signalen van dyslexie in de toekomst eerder herkend kunnen worden.

"Als een groep het anders doet dan de typische ontwikkelende groep, kun je zeggen dat de spraakwaarneming een risicofactor is die bijdraagt aan het ontwikkelen van dyslexie", vertelt De Klerk. Voor nu is het nog te vroeg om bij baby's al vast te stellen of ze dyslexie hebben, maar De Klerk hoopt dat zal blijken dat dit in de toekomst wel mogelijk is.