Promotie: Origin and fate of organic matter in sediments along the Mississippi River-ocean transect

tot

De opslag van organisch materiaal (OM) in mariene sedimenten vormt een belangrijke sink van atmosferische CO2. Met name rivier-gedomineerde kustgebieden, waar veel terrestrisch OM (TerrOM) wordt aangevoerd door rivieren en waar mariene productie over het algemeen hoog is, zijn regio’s waar relatief veel OM kan worden opgeslagen in de zeebodem. Desalniettemin wordt maar een klein deel van het door rivieren aangevoerde OM opgeslagen in mariene sedimenten, terwijl het overige deel wordt afgebroken. Het is echter niet duidelijk welk deel OM wordt begraven en welk deel weer wordt afgebroken, omdat veel studies OM als bulk materiaal behandelen en verschillen in het type en de compositie van het OM niet meenemen. 

In dit proefschrift wordt de oorsprong en het lot van OM in sedimenten van rivier-gedomineerde kustgebieden onderzocht. Hierbij wordt gefocust op de Golf van Mexico die gevoed wordt door de Mississippi en Atchafalaya rivieren, samen een van de grootste stroomgebieden ter wereld. Gebruik makend van lipide biomarkers en palynologie wordt het OM onderverdeeld in plantenmateriaal, zoetwatermateriaal, bodemmateriaal en mariene geproduceerde OM. Door de herkomst en het lot van het OM te bestuderen, wordt onderzocht of en hoe de Golf van Mexico fungeert als koolstofopslag of -bron, en onder welke omstandigheden koolstof het best behouden blijft. 

Dit onderzoek laat zien dat vooral plantenmateriaal verder de oceaan in getransporteerd wordt, terwijl ander TerrOM snel verloren gaat. De totale opslag efficiëntie van de Golf van Mexico is echter laag, aangezien maar 12% het aangevoerde TerrOM in sedimenten van de Golf van Mexico wordt opgeslagen.

Begindatum en -tijd
Einddatum en -tijd
Locatie
Academiegebouw, Domplein 29 & online (livestream link)
Promovendus
Yord IJedema
Proefschrift
Origin and fate of organic matter in sediments along the Mississippi River-ocean transect
Promotor(es)
dr. ir. Francien Peterse
dr. Francesca Sangiorgi