Promotie: Human-based cellular studies modeling the effects of thyroid hormone disrupting chemicals on neural development

tot

Samenvatting proefschrift

Schildklierhormoon is erg belangrijk voor de ontwikkeling van de hersenen. Blootstelling aan chemische stoffen kan mogelijk de hoeveelheid schildklierhormoon in de hersenen verstoren. Als de hoeveelheid of werking van het schildklierhormoon in de hersenen uit balans raakt, kan dat schadelijk zijn voor de hersenontwikkeling. Daarom is het belangrijk om goed te testen of stoffen die we dagelijks tegenkomen, zoals in medicijnen of stoffen in het milieu, invloed hebben op de schildklierhormoonbalans en daarmee op de ontwikkelende hersenen.

Traditioneel gebeurt dat testen vaak met dierproeven, maar er komen steeds meer proefdiervrije testmethoden. In dit proefschrift wordt allereerst beschreven via welke mechanismen chemische stoffen de schildklierhormoonbalans in de hersenen kunnen verstoren. Op basis van deze mechanismen zijn verschillende celmodellen met menselijke hersencellen beschreven en ontwikkeld. Deze modellen worden gebruikt om beter te begrijpen of, en hoe, chemische stoffen de balans van het schildklierhormoon in de hersenen kunnen verstoren. Hierbij zijn zowel verschillende cellijnen, zoals astrocyten, neuronen en oligodendrocyten, als ook menselijke stamcellen gebruikt. De celmodellen zijn geschikt om schildklierhormoonopname, metabolisme en werking in de verschillende hersencellen te bepalen. Uiteindelijk is in dit onderzoek aangetoond dat er chemische stoffen zijn die deze processen kunnen verstoren. 

Kortom, dit onderzoek draagt bij aan de kennis over de rol van het schildklierhormoon bij de hersenontwikkeling, en aan de ontwikkeling en toepassing van nieuwe methoden voor de effecten van chemische stoffen op processen betrokken bij de hersenontwikkeling.

De ceremonie begint met een lekenpraatje. De livestream start daarom een kwartier eerder.

Begindatum en -tijd
Einddatum en -tijd
Locatie
Academiegebouw, Domplein 29 & online via livestream
Promovendus
N.T.O.M. Dierichs
Proefschrift
Human-based cellular studies modeling the effects of thyroid hormone disrupting chemicals on neural development
Promotor(es)
prof. dr. A.H. Piersma
prof. dr. W.E. Visser
Co-promotor(es)
dr. E.V.S. Hessel
dr. M.E. Meima