Lezing & Debat
Lezing David Nash: godslastering juist in pluralistische samenlevingen gevoelige kwestie
Op 22 juni geeft dr. David Nash aan de Universiteit Utrecht een lezing over de geschiedenis en de toekomst van het fenomeen godslastering. Nash is docent geschiedenis aan de Oxford Brookes University en auteur van onder andere 'Blasphemy in the Christian World. A History' (2007). Hij heeft de geschiedenis van godslastering in Westerse samenlevingen onderzocht en komt tot een verrassende conclusie: juist in pluralistische samenlevingen, waar meerdere geloofsovertuigingen naast elkaar bestaan, wordt godslastering een steeds belangrijkere kwestie.
Gevaar voor de samenleving
De manier waarop vandaag de dag met godslastering wordt omgegaan, vertoont overeenkomst met de opvatting die tot de moderne tijd dominant was: godslastering was een misdaad omdat het een gevaar voor de samenleving vormde. Vroeger vond men dat godslastering bestraft moest worden om te voorkomen dat God zelf de samenleving zou straffen die deze misdaad tolereerde. Bovendien dreigde godslastering de (religieuze) moraal te ondermijnen.
In de twintigste eeuw ontstaat er een tendens om bepaalde religies te beschermen omdat religie als een belangrijk onderdeel van de identiteit van gelovigen beschouwd wordt. Tegen deze achtergrond rekenen religies in hedendaagse Westerse samenlevingen opnieuw op bescherming door de staat van datgene wat zij als heilig beschouwen.
David Nash
Het onderzoek van David Nash richt zich op de geschiedenis van religie en de cultuurgeschiedenis van recht en misdaad, verbanden tussen religie en misdaad, radicalisme in Groot-Brittannië, en de geschiedenis van secularisatie. Hij publiceerde onder andere Secularism, Art and Freedom (Pinter Press, 1992), Blasphemy in Modern Britain 1789-present (Ashgate Publishing, 1999) en Blasphemy in the Christian World (Oxford University Press, 2007).
Meer informatie: http://ah.brookes.ac.uk/staff/details/nash/
Religiewetenschap en theologie in Utrecht: actueel en met open vizier
Van zingeving en identiteitsvorming tot fundamentalisme en machtsmisbruik. Religie staat, zowel positief als de negatief, volop in de aandacht. De religiewetenschappers en theologen aan de Universiteit Utrecht treden religie met een academisch open vizier tegemoet, vanuit een universiteit die geen kerkelijke bindingen heeft. Op een in Nederland unieke wijze werken arabisten, religiewetenschappers en intercultureel theologen samen aan actuele onderwerpen zoals religieus geweld en religie en seksualiteit. De bestudering van de geschiedenis van het christendom en het jodendom gebeurt in Utrecht niet vanuit een confessionele invalshoek maar met wetenschappelijke kwaliteit en onafhankelijkheid als belangrijkste uitgangspunt.
Aanmelden
De lezing 'Models of blasphemy - past present and future?' van David Nash wordt georganiseerd door het Instituut voor Theologisch en Godsdienstwetenschappelijk Onderzoek (INTEGON) aan de Universiteit Utrecht. Wilt u de bijeenkomst bijwonen, meld u dan aan bij Christoph Baumgartner, c.baumgartner@uu.nl.
| Startdatum en tijd: |
22/6/2010 10:00 |
| Einddatum en tijd: |
22/6/2010 12:00 |
| Locatie: |
Sweelinckzaal, Drift 21, Utrecht |